Galeria Srebrna

Co dalej z "Galerią Srebrna"?

W poniedziałek 30 stycznia odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Wejherowa. Głównym tematem była największa piaskownica w mieście, czyli teren pod budowę galerii handlowej, która od lat szpeci miasto.

W sesji wzięłi udział przedstawiciele spółki Park Wejherowo, którzy przedstawili swoje argumenty za tym by Radni zgodzili się na umorzenei kar z tytułu niewywiązywania się z warunkówumowy. 

Najlepiej swoje stanowisko zaargumentowali radni Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość Dla Wejherowian, zapraszamy do zapoznania się z oświadczeniem:

Panie Przewodniczący,

Wysoka Rado,

Szanowni Goście,

Jako Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość Dla Wejherowian pragniemy odnieść się do przedstawionej uchwały, jak i do pisma Prezesa  i Prokurenta firmy Park Wejherowo z siedzibą w Lublinie.

Jest faktem bezspornym, iż spółka Progress z siedzibą w Lublinie, która w 2013 roku nabyła od gminy miasta Wejherowo nieruchomość pod budowę Galerii Srebrna, i podpisała z Prezydentem Krzysztofem Hildebrandtem umowę, zgodnie z którą zobowiązali się do 2018 roku wybudować Galerię, jak i drogę dojazdową - nie wywiązali się z podpisanego porozumienia.

Do dzisiaj, jak doskonale widzimy jest wielka dziura w centrum miasta, a obiecanej Galerii ani drogi nie ma, i nie zanosi się, aby w najbliższej przyszłości została wybudowana.

Kto jest winny tego, można powiedzieć, skandalicznego zaniechania ?

Dlaczego firma Progress XVII  z siedzibą w Lublinie, mimo niewywiązania się z podpisanej w 2013 roku umowy z Prezydentem Krzysztofem Hildebrandtem, przez okres tych prawie 10 lat przekształcała się w kolejne spółki, jednocześnie nic nie robiąc w zakresie wybudowania Galerii Srebrna ?

Dodajmy, iż firma Progress XVII została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym  w listopadzie 2011 roku, by już dwa lata później stać się właścicielem najcenniejszego gruntu w centrum miasta.  Czym wzbudziła tak wielkie zaufanie Prezydenta Miasta, że podpisał z nią umowę ?

Dlaczego następnie firma Progress XVII przestaje być właścicielem gruntu i przejmuje ją kolejna spółka  o nazwie „Galeria Srebrna” założona w 2017 roku ? Trzeba dodać, iż obecnie spółka Galeria Srebrna jest w likwidacji. 

Co ciekawe obie spółki miały te same siedziby, tj. Lublin, Aleja Kraśnicka 31/211  i miały tych samych udziałowców, tj. Pana Dariusza Pastuszka i Andrzeja Szczygielskiego. 

Natomiast obecnie właścicielem nieruchomości położnej przy ulicy Wałowej, Srebrny Potok  i Sienkiewicza jest spółka „Park Wejherowo” z siedzibą w Lublinie przy ulicy Zemborzyckiej 112, tam gdzie znajduje się centrala firmy ELKABEL Panów Andrzeja Szczygielskiego i Marka Szczygielskiego.

Co interesujące, udziałowcem w ww. spółkach jest zawsze Pana Andrzej Szczygielski. 

Należałoby zapytać, po co te przekształcenia i formalna zmiana właściciela, kiedy brak jest realnej pracy przy budowie Galerii oraz realizacji drogi dojazdowej. Dodam tylko, że wyczytałem, iż kapitał zakładowy firmy „Park Wejherowo”, która ma budować w naszym mieście  Galerię wynosi 167 500 zł.

Należy także przypomnieć, iż Panowie Dariusz Pastuszka i Andrzej Szczygielski z firmy „Progress XVII” byli wspólnikami spółki „Apartamenty nad Cedronem”, założonej w 2016 roku, która zakupiła grunty od miasta Wejherowa i wybudowała apartamenty. Ta inwestycja poszła obu Panom sprawnie i w ciągu roku udało się zrealizować powyższą inwestycję, która znajduje się jak wiemy nieopodal Ratusza. Przypomnijmy także, iż jak donosiły niezależne media, Prezydent Miasta Krzysztof Hildebrandt kupił od spółki „Apartamenty nad Cedronem” lokal użytkowy, który wynajmuje obecnie bank, a jeden z lokali mieszkalnych zakupił wiceprezydent miasta.

Co ciekawe, o tym fakcie nie poinformowały w ogóle lokalne media, które otrzymują spore zlecenia reklamowe od samorządu wejherowskiego.

Przechodząc do pisma Prezesa i Prokurenta spółki „Park Wejherowo” dwa zdania wywołały głębokie zastanowienie, cyt. „Jedynym właścicielem Spółki od wiosny 2022 r. jest spółka Elkabel spółka z o.o. w Lublinie, która jest powiązana osobowo przez wspólników panów Andrzeja i Marka Szczygielskich ze spółką Elpar w Parczewie, kluczowym producentem kabli i przewodów w Polsce. Dopiero od momentu przejęcia przez wskazane osoby kontroli nad spółką  Park Wejherowo sp. z o. o. potencjał ich powiązanych Spółek pozwoli w pełni na wybudowanie Galerii i drogi.”

Powyższe zdania budzą nasze głębokie zastanowienie – czy w okresie od podpisania umowy, tj. od 2013 r. do chwili obecnej potencjał kapitałowy spółek, które były właścicielami gruntu, tj. Progress XVII, „Galeria Srebrna” i „Park Wejherowo” był po prostu niewystarczający, aby podjąć budowę Galerii Srebrna i to było bezpośrednio  powodem niewykonania umowy podpisanej z Prezydentem Miasta ?

Chcielibyśmy też ustosunkować się do  uchwały w sprawie rozpatrzenia wniosku, która została przygotowana przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji pod przewodnictwem pani radnej Doroty Chodubskiej z Klubu Radnych „Wolę Wejherowo” Krzysztofa Hildebrandta.

W uzasadnieniu projektu uchwały Komisja stwierdza, cyt. „Reasumując – Rada Miasta pozytywnie ocenia zajęte stanowisko oraz dotychczasowe działania podjęte w sprawie przez Prezydenta Miasta a złożony wniosek uważa za niezasadny.”

W całej uchwale brak jest między innymi  merytorycznego odniesienia się do przedstawionego wniosku firmy „Park Wejherowo”.

Należy jasno stwierdzić, iż w tym przypadku do kompetencji Rady Miasta należało wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność gminy oraz przyjęcie w drodze uchwały planu zagospodarowania przestrzennego dla danej nieruchomości. 

Pozostałe działania, tj. sprzedaż nieruchomości, podpisanie umowy, jej aneksowanie i egzekwowanie należą do kompetencji Prezydenta Miasta.  To Prezydent Miasta w czasie sesji absolutoryjnej jest rozliczany z rocznej  działalności, a  w trakcie roku mogą czynić to właściwe Komisje. Rada Miasta nie ma żadnej kompetencji do wyrażania zgody na aneksowanie określonych w umowie  zobowiązań, o co wnioskuje do Rady spółka „Park Wejherowo”, co niestety, nie zostało przedstawione w uchwale. 

Należy także podkreślić, iż w razie podejrzenia złamania przez Prezydenta Miasta prawa przy podpisywaniu umowy lub jej aneksowania można wnioskować do prokuratury o zbadanie takiej sprawy.

Taka sytuacja ma miejsce w powyższej sprawie. Komisja pod przewodnictwem pani radnej Doroty Chodubskiej z ugrupowania „Wolę Wejherowo” Krzysztofa Hildebrandta zupełnie przeoczyła fakt, iż sprawę powyższej umowy i jej egzekwowania przez Prezydenta Miasta Wejherowa bada obecnie Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Należy dodać, iż z medialnych informacji wynika, że Wydział I do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień oraz wyrządzenia Gminie Wejherowo znacznej szkody majątkowej przez Prezydenta Miasta Wejherowa. To bardzo poważne zarzuty.

Należy wskazać, iż dzięki aneksowaniu umowy przez Prezydenta Krzysztofa Hildebrandta  miasto Wejherowo nie uzyskało należnego odszkodowania w wysokości co najmniej 2,6 mln złotych, a Galerii i ulicy „jak nie ma tak nie ma”. Dodatkowo z powodu braku zrealizowania umowy  miasto straciło wiele mln złotych z tytułu podatku od nieruchomości czy prowadzonej działalności gospodarczej, które byłyby zapewnione w przypadku zrealizowania inwestycji przez spółkę Progress XVII.

Mamy świadomość, iż większość w Radzie stanowią radni ugrupowania „Wolę Wejherowo”  K. Hildebrandta oraz Klub PO i powyższa uchwała zostanie przyjęta waszymi głosami. 

Widząc w jaki sposób ta uchwała została przygotowana, a także na fakt, iż zamiast bronić interesów miasta i mieszkańców broni się Prezydenta Krzysztofa Hildebrandta, radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość dla Wejherowian nie wezmą udziału w głosowaniu tej uchwały.