Miasto Wejherowo

Czy Wejherowu grozi bankructwo?

Z przerażaniem patrzymy na to co dzieje się w Wejherowie. Czy Miasto Wejherowo podzieli losy Gminy Ostrowice?


Wejherowianie z przerażeniem patrzą na działania Prezydenta Hildebrandta wraz ze swoimi radnymi (przyp. red. Wolę Wejherowo i radni niezależni).  Z pwoodu sytuacji finansowej odwołano miejskie Mikołajki, Budżet Obywatelski oraz Kino pod Gwiazdami. Zimą zamknięte było lodowisko przy Szkole Podstawowej Nr 8 ponieważ generuje zbyt duże koszty, a jak Radni opozycyjni zapytali Prezydenta o symulację kosztów, o ile musiałyby wzroznąć ceny aby lodowisko się utrzymało, to nie uzyskali odpowiedzi. Z uwagi na cięcia kosztów nieczynne są miejskie fontanny w Parku Majkowksiego, przy ul. Północnej, Parku Cedron czy na skwerze Reginy Osowickiej.

Wielu Wejherowian sugeruje, że problemem są koszty związane pzede wszystkim z budową Wodnych Ogrodów, które też trzeba będzie utrzymać, w końcu wodę będzie podgrzewana. Innym aspektem są pomniki i witacze, które kosztują setki tysięcy złotych, co w sumie przekłada się na miliony. 

Z problemami finansowymi zmaga się większość samorządów, jednak rzadko spotyka się by włodarze posuwali się do tak drastycznych działań. 

Kiedyś w Wejherowie to się działo - mówi jeden z mieszkańców - Jarmark Wejherowski, Letnie koncerty podczas których występowali m.in. Stachursky, Dżem, Krzysztof Krawczyk, Czerwone GItary i wielu innych artystów. Dzisiaj po za Dniem Jakuba nie ma nic, a i tutaj po raz kolejny występują ci sami artyści. Więcej dzieje się w ościennych miastach i gminach.

Czy Wejherowo podzieli losy Gminy Ostrowice, która 1 stycznia 2019 roku została zlikwidowana? Na chwilę obecną sytuacja nie jest aż tak dramatyczna, jednak trzeba podjąć odpowiednie działania, nie doprowadzić do takiej sytuacji. Według raportu o stanie gminy na dzień 31 grudnia 2022 r. zadłużenie Wejherowa wynosiło niespełna 30% wykonanych dochodów, czyli 85 638 034,00 zł. W roku bieżącym miasto zaciągnęło kolejne pożyczki.