W POSZUKIWANIU SUKCESU WEJHEROWA

Ostatecznie mało wiem z informacji o pozyskaniu przez miasto prawie 133 milionów na inwestycje, a chciałbym się dowiedzieć czytając

artykuł.

Miło przeczytać o sukcesie miasta, w którym się mieszka, a jeszcze milej kiedy to ma ręce i nogi, oraz nie jest to tylko samoocena. W nawiązaniu do przechwałek władz miasta rozpowszechnianych we własnych mediach i propagandowej gazecie - pulsiewejherowa w artykule „Sukces Wejherowa” dokonałem rozkładu logicznego wspomnianego tekstu. Dodam, że w chełpliwym artykule miarą wspomnianego sukcesu było, cytuę: ”Prawie 133 mln zł różnego rodzaju dotacji na inwestycje miejskie zdobyły władze Wejherowa od 2014 roku”1 . Dalej w tekście można było doczytać, cytuję:” 132,6 mln zł obejmuje wartość wszystkich zawartych umów, promes i decyzji na dotacje inwestycyjne w latach 2014-2022”2 . Co mi się nie podoba? Przecież prawie 133 miliony to bardzo dużo pieniędzy. A nie podoba mi się, że to hasło mi nic nie mówi i brzmi jak informacja na poprawę nastrojów lub wizerunku. Władze Wejherowa bez specjalnego zażenowania od kilkunastu lat uskuteczniają propagandę i manipulację, z którą walczę. Stąd krytyka i prośba o rzetelne i pełne informacje, które przeciętnie zorientowanemu obywatelowi coś powiedzą.

133 MILONY TO DUŻO CZY MAŁO? Nie mam pojęcia, ponieważ nie wiem ile pieniędzy można było pozyskać, nie wiem też ile pozyskały inne gminy. Krótko mówiąc to bardzo dużo pieniędzy dla mnie, ale nie wiem ile to dla jednostki samorządowej, i jaką skutecznością wykazały się władze Wejherowa. Jeżeli można było pozyskać 500 mln, to szkoda trochę tej różnicy, ale jeżeli 150, to miasto wykazało się dużą skutecznością. Wystarczyło by podać jak wyglądamy na tle innych, w kraju, województwie. Ile pozyskali lepsi, a ile gorsi. Niestety mamy tylko suchą liczbę. Również informacja, że pozyskane 133 miliony to równowartość trzech budżetów inwestycyjnych miasta, to tylko dołożenie kolejnej niewiadomej do równania, ponieważ nie wiem czy nasz budżet inwestycyjny jest na dobrym poziomie. Kółko się zamyka.

90 MILIONÓW NA DROGI. Władze miasta, w tym samym artykule podają, że 2/3 tej kwoty dotyczy inwestycji drogowych, czyli jakieś 90 milionów. Ta informacja akurat mieszkańcom Wejherowa, którzy wychodzą z domu mówi bardzo dużo. Moja opinia: lepiej było o tym nie wspominać – parafrazując Benedykta Chmielowskiego: drogi jakie są, każdy widzi.

TYTUŁ SIĘ LICZY. Oczywiście najważniejszy jest tytuł, to zapamiętujemy, to działa. Tak się dzieje, jeżeli nie ma tych, którzy weryfikują i wnikają. Cytuję za miastem:” Podana kwota (132,6 mln) obejmuje wartość wszystkich zawartych umów, promes i decyzji na dotacje inwestycyjne w latach 2014-2022”3.

Czyli w podanej kwocie zawierają się niewykonane zadania? W prawie 133 mln są prace mające się dopiero odbyć? Zawarte umowy, a nawet promesy i decyzje bez umów?

Węzeł Zryw – Przypominam - priorytet Prezydenta na kadencję 2014-2018. Po żenującym przestawieniu z akcją „społeczną” w wykonaniu radnych z Wolę Wejherowo i zaangażowaniu urzędu, oraz szerokiej promocji zebrano tylko nieco ponad tysiąc dwieście podpisów pod petycją. GDDKiA, czego można było się spodziewać odprawiła delegację z kwitkiem. Nie zagłębiając się w meandry pozyskania ostatecznie dofinansowania na część inwestycji z funduszu krajowego w wysokości 18,72 mln, są one rozłożone do 2025 roku włącznie. Z tego aż 30% dostajemy w ostatnim roku. Do tego jest to zadanie rekomendowane do dofinansowania, bez umowy (informacja z kwietnia 2022 r., źródło UM). Sądzę, że te pieniądze będą, a umowa to formalność, ale czy tę kwota można już zaliczać do sukcesu miasta? Moim zdaniem kwoty raczej jeszcze nie, a terminu wykonania węzła to na pewno.

Mieszkania komunalne – Dofinansowanie 14,19 mln. Wolę Wejherowo przy okazji kampanii wyborczej w 2018 r. obiecało wybudować mieszkania przy ul. Łęgowskiego, z terminem zakończenia na rok 2019. Taka typowa kiełbasa, albo zwyczajnie zapomnieli, więc niedelikatnie o temacie przypomniałem w prasie i Internecie, podając szczegóły wcześniejszych deklaracji. Zadziałało właściwie i władze ogarnęły temat, po czym się oczywiście pochwaliły, w porządku. Tylko czy jest czym? Hasło padło przed wyborami, kogoś to może przekonało do oddania głosu, więc nagroda już była. Za spóźnienie, które może wynieść nawet 7 lat należy się pochwała? Raczej nie. Umowa podpisana z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na finansowanie części inwestycji mówi o jej rozpoczęciu do 08 maja 2023 r. i zakończeniu w ciągu 36 miesięcy. Jestem przekonany, że będą te pieniądze i budynek stanie. Tylko czy ogłaszanie po raz kolejny tej dobrej informacji z taką historią jest uzasadnione? Czy kwota 14 mln na mieszkania też jest w prawie 133 milionach, które kojarzymy z realizacjami przez 8 lat (2014-2020), a mogą być tak naprawdę częściowo w toku i w planach na kolejne kilka lat? Chciałbym wiedzieć.

PROPAGANDA. Na przekaz płynący bezpośrednio z urzędu bierzemy automatycznie poprawkę. Witryna Wejherowo.pl, tytuł drukowany „Nowiny”, to czysta propaganda urzędowa. Pulswejherowa to już oczywisty dziennikarski bruk, ale propaganda i manipulacja pod dyktando politycznego interesu. Społecznie pożyteczne? Nie! Ale skąd przeciętny mieszkaniec ma wiedzieć dlaczego krytyką władzy od kilku lat nie zajmuje się gwe24, w telewizji ttm czy portalu nadmorski24 bezpośrednią krytykę można spotkać praktycznie już tylko w komentarzach czytelników? Skąd macie wiedzieć, że tylko dobre informacje na zamówienie Wolę Wejherowo podaje Telewizja Kaszuby, witryna i profil FB expresskaszebe (wcześnie jako Wejherowo24.Info), witryna naszepomorskie.pl i profil FB Kurier Powiatu Wejherowskiego (ten dubluje głównie informacje gwe24). Nie możecie wiedzieć, a historia wielu lat budowania siły propagandowej jest ciekawa, ale jednak niesmaczna. Ten temat będę kontynuował po wakacjach. Bez uświadamiania i prawdziwej prasy społeczność nie ma szansy się w tym orientować. Takie media serwują nam głównie, to co im urząd miasta zleci. Od czasu otwartej krytyki, jaką prowadzę jest wysyp „dobrych” informacji, ale też nasze władze wzięły się do roboty. Władza ma problem z krytyką, ale próbuje ją ubrać w demona, który już jest hybrydą pisu, szajki deweloperów, opozycji i przeciwników politycznych oraz grupy wynajętych hejterów. Mogłem coś pominąć.

ARTYKUŁY BEZ AUTORÓW. Zwracam uwagę na przewlekłą chorobę wielu pism, oświadczeń, artykułów, rozmów i wywiadów, które nie są podpisane nazwiskiem autora. To jest dolegliwość gadzinówek i nie polecam porównywać pseudonimu człowieka, który oszukuje wejherowską społeczność (dr puls) od prawie dwudziestu lat z przydomkami artystów pisarzy. Jak ktoś ma coś wartościowego do przekazania, a przynajmniej za takie to uważa, to niech się podpisze.

PRZYKŁADOWE RANKINGI I NASZE LOKATY:

Najbogatsze samorządy w 2020 r., ranking dochodów JSW, https://wspolnota.org.pl, Pozycja 155 z 267 miast powiatowych, w roku 2019 była pozycja 181, najlepsza na przestrzeni lat w tym zestawieniu była pozycja 80 w roku 2013.

Ranking wykorzystania środków europejskich przez samorządy 2014-2019, https://wspolnota.org.pl, Pozycja 179 z 267 miast powiatowych;

Na pewno są też inne rankingi. Na jednych wypadamy lepiej, na innych gorzej. Ale we własnym na pewno zawsze doskonale. W każdym razie zestawień uwzględniających promesy i decyzje nie znalazłem. To bardzo specyficzne podejście, po prostu Wolę Wejherowo.

Bartosz Skwarło
fb.com/wejherowomiasto


1 Za pulsWejherowa, artykuł z 12 maja 2022 r. pod tytułem „Sukces Wejherowa”, z witryny pulswejherowa.pl
2 Za pulsWejherowa, artykuł z 12 maja 2022 r. pod tytułem „Sukces Wejherowa”, z witryny pulswejherowa.pl
3 Za Wejherowo.pl, artykuł z 09 maja 2022 r. pod tytułem „Sukces Wejherowa”, z witryny wejherowo.pl